Задачі на знаходження числа за його відсотком, 5 клас

13.03.2015 09:27

Тема уроку. Задачі на знаходження  числа за його відсотком

Мета уроку:

Ø дидактична:сформувати навички розв’язування задач на знаходження числа за його відсотком,вдосконалювати уміння та навичкизнаходити відсотки від числа, заохочувати учнів до самостійної навчальної діяльності,

Ø розвивальна:розвивати в учнів усну і письмову культуру мовлення, логічне мислення,  цікавість  до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь, до забезпечення переносу знань і способів дій у нові умови;

Ø виховна:виховувати у них позитивну мотивацію до навчання, відповідальність за власні навчальні досягнення,  допитливість, уважність, натхнення, любов до природи .

Тип уроку:формуванняпрактичних умінь та навичок

Обладання: мультимедійна презентація, проектор, підручник, робочий зошит, індивідуальні картки різнорівневого складу, картки самооцінювання.

Задачі уроку:

1.     Закріпити теоретичні знання з теми «Відсотки».

2.     Удосконалити практичні уміння та навички розв’язувати задачі на знаходження відсотків від числа; вчити знаходити число за його відсотком

Очікувані результати.

   Після уроку учні удосконалюють вміння:

- перетворювати відсотки у дріб, перетворювати дроби у відсотках,

   - знаходити відсоток від числа,

   - знаходити число за його відсотком.

Девіз уроку : нехай думки, які ти вичитуєш з книг, будуть твоїм основним капіталом, а ті, що народяться в тобі, - його відсотками.

Хід уроку

І. Організаційний момент. 2 хв. (слайд 1)

1. Привітання учнів.

Ми почули всі дзвінок

Він покликав на урок.

Кожен із нас вже постарався

До уроку приготувався

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

Епіграф уроку :

 «Предмет математики є на стільки серйозним, що корисно не втрачати випадку зробити його цікавішим»

Блез Паскаль

Під таким девізом пройде наш урок.  Я зроблю його для вас цікавим, а ви повинні бути уважними, серйозними і активно демонструвати свої знання.

ІІ. Повідомлення теми, мети, задач уроку та очікуваних результатів.

 1 хв.(слайд 2,3)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. 1 хв. (слайд 4,5,6)

Ми з вами розв'язували багато задач на відсотки. Скажіть, а навіщо нам потрібно було цьому вчитися? Де застосовуються ті знання і вміння, які ви отримали, вивчаючи тему "Відсотки"?

          Знання з теми «Відсотки» мають широке використання у повсякденному житті. Ми розглянемо практичне застосування відсотків .

 

ІV. Перевірка домашнього завдання – 5хв. (слайд 7)

Дидактична гра «З якого приклада відповідь?»  Взаємоперевірка.

V. Актуалізація опорних знань. Зустріч з «Відсотком». 8 хв. (слайд 8-14)

Я – пан Відсоток, я багач, живу і не сумую

Свої прибутки раз у раз у доларах рахую.

Знижки, акції, кредит без мене не обходяться

Про мене добре знає той, у кого гроші водяться.

Я маю замки, вертоліт і офіс в хмарочосі,

Але про себе, про процент, я знаю мало й досі

То розкажіть же, прошу вас, про все, про що дізналися

І як в задачах ви мене обчислювать навчалися.

1) Усні вправи та теоретичні питання за методикою «Ланцюжок».

1)    Що таке відсоток?  Виразити відсоток десятковим дробом: 3%, 40%, 5%,  0,5% , 60%, 7%, 100%.

2)    Як розв'язуються задачі на знаходження відсотків від даного числа?

Знайти 5 % від 40;

10 % від 30;

25 % від 100;

20 % від 50.

3) Знайти правильну відповідь:

1. 3% у виглядідесятковогодробузаписують так:

а) 3,00;

б) 0,3;

в) 0,03;

г) 0,003.

2. 0,43 у виглядівідсотківзаписують так:

а) 4,3%;

б) 0,43%;

в) 43%;

г) 430%.

3. 1% від числа 530 дорівнює:

а) 530;

б) 53;

в) 0,53;

г) 5,3.

4. Щобзнайти 30% від числа 210, треба:

а) 210 : 100 · 30;

б) 210 : 30 · 100;

в) 210 : 30;

г) 210 · 100 · 30.

Відповіді: 1. в);   2.в);  3.а);  4.а); 

 

VІ. Активізація мисленєвої діяльності з формування практичних умінь та навичок. Подорож екологічною стежкою нашої місцевості. 18 хв.

( слайд 15-20)

В роботі нам допоможе вислів давньогрецького філософа і вченого Арістотеля: «Розум полягає не лише у знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання».

Вам надається можливість застосовувати свої знання й вміння на всіх етапах уроку.

Задача 1. Цукровий буряк містить 15% цукру. Скільки цукру можна одержати з 200 ц Буряка ?

Розв’язування. 15% = 0,15. 200 х 0,15 = 30 (ц)

Відповідь: з 200ц буряка можна одержати 30 ц цукру.

Задача 2. З молока виходить 10 % сиру. Скільки можна одержати сиру з 500 кг молока?

Розв’язування. 10% = 0,1. 500 Х 0,1 = 50 кг.

Відповідь: з 500 кг молока можна одержати 50 кг сиру

Задача 3. Швидкість польоту горобця 100км/год. Швидкість польоту ластівки складає 60% швидкості горобця, а швидкість хруща складає 1/6 швидкості ластівки. Знайти швидкість хруща.

Розв’язування. 60% = 0,6

1)100 х 0,6 = 60 (км/год)

2) 60 х 1/6 = 10 (км/год)

Відповідь: швидкість польоту хруща 10 км/год

Задача4. Руда містить 56% заліза. Скільки треба переробити руди, щоб одержати 28 тон заліза?

-         Яка відмінність між даною задачею і тими, що ми розв’язували ?

(створення проблемної ситуації)

-         Давайте відшукаємо в підручнику правило, як знайти число за його відсотком.

1.Робота з підручником. Розв’язування задач .

 2.Фізкультхвилинка (хвилина релаксації). 1хв.

Розв’язування. 56% = 0,56

28 : 0,56 = 50(т)

Відповідь: треба переробити 50 т руди

Задача 4.Маса гуски 3кг 200г, що складає 40% від маси лебедя, а маса чайки  9% маси лебедя і 60% маси качки крякви. Визначити масу цих птахів

Розв’язок. 3 кг 200г = 3,2 кг

40% = 0,4  , 9% = 0,09 , 60% = 0,6.

1)3,2 : 0,4 = 32 : 4 = 8 (кг)-маса лебедя

2)8 х 0,09 = 0,72 (кг) – маса чайки

3)0,72 : 0,6 = 7,2 : 6 = 1,2 (кг) – маса качки крякви

Відповідь : маса лебедя – 8 кг, маса чайки – 0,72 кг, маса качки крякви –

 1,2 кг

Розв’язування задач з підручника

 1656, 1659

Задача 1656

Розв’язок 4% = 0,04

32:0,04=800(учнів)

Відповідь: 800 учнів

Задача 1659 (самостійно і самоперевірка)

Розв’язок80%=0,8

1:0,8=1,25(т)

Відповідь: 1,25 т

VІІ. Демонстрація роботи груп . 5 хв.

Цілий тиждень в класі працювали 3 групи :

Група «Господарі-практики»

Група «Всезнайки-жартівники»

Група «Історики-дослідники»

Зараз ми послухаємо результати їхньої роботи

 

VІІІ. Підсумки уроку. 2 хв.При підведенні підсумків звертаю увагу учнів на очікувані результати уроку і, передаючи уявний мікрофон, з’ясовую:

   - чи досяг очікуваних результатів кожен учень та клас у цілому (при цьому учні    обговорюють відповідь)?

   - над якими навичками, вміннями ще треба працювати?

Картка самооцінювання

Мудрець сказав: “Дві людини, які обмінялися золотими монетами, не стали багатшими. Але якщо вони обмінялися думками, то кожний з них стає в двоє багатшим. Ця істина – проста, але зміст її – глибокий. І ви, діти, я впевнена, обмінюючись сьогодні думками, ідеями, знаннями, стали багатшими інтелектуально, бо вчилися практичному застосуванню відсоткових розрахунків до розв'язування задач

ІХ. Домашнє завдання. 2 хв.

Задачі №1647, 1655, 1665. Повторити правила §37

Побажання пана Відсотка

Я вам бажаю 100 %  здоров’я, радості, удачі.

Над математикою жоден з вас в житті ніколи хай не плаче.

Прибутків щиро зичу вам у друзях, у родині, в грошах.

Знання міцні ви здобувайте, бо це завжди найлегша ноша                 

Я дякую вам за працю на уроці.